Рядова керамічна цегла

Будівельна рядова цегла – це цегла,  призначена для зведення несучих стін і перегородок, які згодом облицьовуються, штукатуряться, фарбуються.

Для початку кожний забудовник повинен визначитися який вид цегли найбільше йому підходить.

Найважливішими характеристиками  рядової цегли , якими варто слугуватися при вирборі цегли для будівництва, є:

марка на стиск (М),марка на згин,морозостійкість,коеф.водопоглинання

За даними показниками виробник маркує свою продукцію.

При виборі потрібної будівельної цегли ми найчастіше оцінюємо цеглу за слідуючими характеристиками: за маркою на стиск(М), за розмірами, за способом виготовлення, за наявністю порожнин. Розглянемо їх.

 За міцностю (маркою) цегла позділяється на марки 300, 250, 200, 175, 150, 125, 100, 75 і 50 – чим вище марка, тим цегла надійніша , міцніша .Саме за маркою виробу можна дізнатися, яке навантаження витримає ця цегла.

За розмірами цегла буває (за ДСТУ):

 • Одинарна цегла -  керамічна цегла з розмірами 250 х 120 х 65 мм
 • Модульна цегла - керамічна цегла розмірами 288 х 138 х 88 мм з технологічними порожнинами i масою не більшою, ніж 4 кг
 • Потовщена цегла  - керамiчна цегла з розмірами 250 х 120 х 88 мм
 • Кермічні камені (блок керамічний)- керамічні порожнисті вироби розміром 250x 120 х 138 мм(економія на кількості розчину та на часі мурування)
 • Керамічний модульний камінь- керамічний камінь розміром 288 х 138 к 138 мм
 • Керамічний збільшений камінь - керамічний камінь розміром 290 х 190 к 288 мм 

За способом виготовлення цегла є таких видів:

 • цегла пластичного формування ,
 • цегла напівсухого пресування.

В першому випадку підготовлена маса з глини формується екструдером, потім сушиться в камері, після чого обпалюється в печі при температурі, як правило, від 850 до 1000°С (окремі типи виробів – понад 1000°С).

В другому випадку зволожену глину-сирець формують пресом під великим тиском, а потім, минаючи сушильну камеру, відправляють у піч.

Технологія виробництва обмежує галузь застосування цегли напівсухого пресування. Вона має високе водопоглинання, тому її не можна використовувати до «нульового» циклу (фундаменти, цоколі, тини) та у вологих приміщеннях. Разом з тим вона досить гладка і рівна, тому цілком задовольняє вимоги внутрішніх перегородок будинку.

 

За наявністю порожнин цегла буває звичайною (повнотіла) і порожнистою(пустотіла):

 • цегла повнотіла:

 Вага одного повнотілої цегли 3,2-до 4,3 кг, розмір 250x120x65 мм. Повнотілу цеглу бачили всі - це керамічний брикет з малим об'ємом порожнеч (менше 13%). По морозостійкості цегла підрозділяється на чотири марки: Р-15, -25, -35 і -50. Звичайну керамічну цеглу застосовують для кладки зовнішніх і внутрішніх стін, виготовлення блоків стін і панелей, кладки печей і димарів у місцях, де температура не перевищує температуру випалу цегли.  Він застосовується для кладки внутрішніх і зовнішніх стін, зведення колон, стовпів і інших конструкцій, що несуть, крім власної ваги, додаткове навантаження. Повнотіла цегла повинна володіти високою міцністю на вигин, на стиснення, бути морозостійкою. Пористість визначає теплоізолюючі властивості, якість зчеплення з розчином, кладки, а заразом і вбирання вологи при зміні погоди. Водопоглинання звичайної цеглини повинне бути більше 8%. Опір теплопередачі у повнотілої цегли невеликий, тому зовнішні стіни, повністю складені з цього матеріалу, вимагають додаткового утеплення. Поверхня звичайної повнотілої цегли зазвичай груба, тому стіни потрібно штукатурити.

 

 • цегла порожниста:

Пустотіла цегла може мати порожнин до 45% загального об'єму, вона значно легша за звичайну, а тому і працювати з нею легше. За рахунок повітряних порожнин в цеглі, зменшується теплообмін між внутрішнім простором і зовнішнім середовищем. Це дуже цінна якість дозволяє зберегти  в стіні тепло взимку і уберегти від спеки влітку. Чим більше пустот у цеглі, тим краще її теплоізоляційні характеристики. Але для того, що б цегла була надійною, пустоти не повинні перевищувати 50% всього обсягу.

Якщо звичайна цегла важить близько 4 кг, то ефективна пустотіла  при таких же габаритах, як правило, 2,5-3 кг, тобто вона на 25-40% є легшою.. Отвори в пустотілій цеглі можуть бути різні за формою - круглі, квадратні, прямокутні і овальні. Оскільки розмір наскрізного отвору не більше 16 мм, а ширина його – 12 мм, розчин практично не заповнює їх. Єдиний нюанс, при кладці не можна застосовувати занадто рідкий розчин, який заб'є пори. Тому, завдяки порожнинам пустотіла цегла є легшою і краще зберігає тепло , порівняно з повнотілою. І чим більше порожнин, тим теплішою буде стіна. До того ж, пустотіла цегла менше важить, отже , і навантаження на фундамент при використанні такої цегли буде меншим. Враховуючи, що у вартості будівлі 20-25% складає фундамент, економія очевидна. Саме таку цеглу варто вибирати, коли місця для будівлі небагато - цілком реально виграти корисну площу, додавши ще один поверх.

Плюс до цього зменшуються витрати на транспортування цегли.

Виробники відзначають також поліпшення звукоізоляції стін з ефективної цегли. Крім того, можна говорити про поліпшення екології будинку з порожнистої цегли, оскільки повітряні камери зупиняють проникнення ззовні шкідливих речовин в приміщення.

Таку цеглу застосовують для кладки полегшених зовнішніх стін, перегородок, заповнення каркасів багатоповерхових будівель. Не можна застосовувати цю цегли для кладки перших п'яти цокольних лав будівлі, оскільки із-за порожнин може відбуватися проникнення вологи в стіну, а також не можна облицьовувати нею печі.

Пустотілі керамічні камені (блоки) застосовують нарівні із повнотілою і пустотілою цеглою, за винятком кладки фундаментів, підземних частин стін, печей, димових каналів і стін приміщень із вологим режимом експлуатації.

 

 

Поради щодо купівлі  рядової будівельної цегли:

На практиці цегла,  представлена на ринку будматеріалів, далеко не завжди відповідає вимогам національних стандартів

Наводимо декілька практичних рекомендацій:

1. При купівлі цегли вимагайте супровідні документи: сертифікат або паспорт на продукцію. За відсутності цих документів цегли краще не брати. Нерідко повністю або частково відсутнє маркування цегли на піддоні, що вводить споживача в оману

 

 2. Купуючи імпортну цеглу пам'ятайте, що європейські стандарти розмірів, а також вимоги по морозостійкості не завжди співпадають з вітчизняними. Особливо це важливо, якщо при будівництві використовується і вітчизняна, і імпортна продукція.

3. Купуючи цеглу, візуально можна визначити чи якісна цегла, чи бракована.

Як відрізнити якісну цеглу від неякісної?

Розглянемо ознаки небракованої цегли:

 • Для одинарної рядової цегли М100 встановлені такі допустимі відхилення за розмірами:

- за довжиною      +/- 5мм;

- за шириною   +/- 4мм;

- за висотою    +/- 3мм.

 • Для будівельної цеглини не вважається браком наявність деяких дефектів, наприклад відбитих (злегка) кутів, пошкоджень ребер завглибшки до 10 мм; допускається наявність тріщин завдовжки до 30 мм. Оскільки така цегла схована за декоративним шаром, вимоги ДОСТа до його зовнішнього вигляду мінімальні: лицьова поверхня може бути грубою, шорсткою, не мати однорідних кольорів, припустимі криволінійність, відколи до 10 мм (не більше трьох на виріб). Важливо, щоб несуча здатність цегли була достатньою.

Розглянемо ознаки неякісної , бракованої цегли:

 Виробники вважають неякісною перепалену або недопалену цеглу.

 • Ознаки недопаленої цегли:

- більш світлий гірчичний колір цеглини, глухий звук при ударі по ній. При ударі добре випалена цегла  повинна дзенькати, її серцевина має бути більш насичених кольорів, ніж краї. Недопалена цегла довго не протягне, почне руйнуватися від морозів і від вологи. Звичайно, якщо ви її купите, і відразу ж повезете на будівельний майданчик, щоб муляри негайно пустили його в кладку, то, можливо, усе обійдеться більше менш благополучно. Тобто, готова стіна не розсиплеться при першому пориві вітру. Особливо, якщо сполучний розчин буде міцний. Правда, згодом така цегла стане кришитися, і через пару років перехожі будуть спантеличуватися питанням: а чи не піддався будинок обстрілу з якого-небудь знаряддя? І вихід залишиться один - додатково зміцнювати стіни.

 • Ознаки перепаленої цегли:

- чорні підпалини і вигнута форма. Таке стається, коли виробник перестарається або недоглядить. Тоді при випалі, під впливом дуже високої температури, цегла темніє надміру, як би оплавляється. Враження - начебто її «розпирає» зсередини. Правда, фахівці говорять, що якщо цегла не порушила своєї форми, а темною в нього виявилася лише серцевина, то вона, навпаки, може стати ще міцнішою . Але в результаті «перепалу» підвищується теплопровідність цегли, і будинок з неї буде інтенсивно втрачати тепло.

Неякісна цегла –це також і та цегла, що дає- висоли, або перетворюється на дутики

 • Ознаки висолів:

:Це білі плями й помутніння кольору, які іноді зявляються на вже відбудованому будинку. Так проявляється сіль, що попадає в цеглу й кладочний розчин із грунтової води. Щоб уникнути цього явища, радять не класти цеглу під час дощу, якнайшвидше підводити будинок під дах і покривати фасад захисним складом. Знаючі люди стверджують, що висоли зявляються від невідповідності типу розчину типу цегли. Їхні компоненти, зєднуючись, дають негативну реакцію. Видаляти висоли радять розчином оцтової кислоти або нашатирного спирту. Дома, побудовані нашими предками та, які збереглися не одне сторіччя, своєю довговічністю, як говорять, зобов’язані саме такому “вірному співжиттю” цегли з розчином, про що знали вже багато століть назад.

 • Ознаки появи дутиків:
 • Сировина, з якого виробляється цегла, містить вапняк. І цей вапняк у процесі підготовки  сировини до «випікання» готового виробу, природно, подрібнюється. На жаль, процес виробництва в нас ще не настільки досконалий - малюсінькі часточки вапняку часто проскакують. Після цього  такі дрібні частинки вапняку  набирають вологу й збільшуються в розмірі, відколюючи шматочки цегли. Уважається, що якщо глибина відколу досягає 6 мм, така цегла- брак. Інше браком  не вважається, але стіна викладена з такої цегли, виглядає нерівною. Якщо трапилося таке лихо, і ви придбали цеглу з «дутиками», то, швидше за все, прийдеться прибігати до маскувального оштукатурювання. 

 Усі ці невідповідності, як правило, спричинені не дотриманням технології виробництва та технологічної дисципліни. Підприємства  працюють на зношеному обладнанні, в сушильних сараях не створено умов для провітрювання, не витримуються часові інтервали та температурні режими сушки та випалювання цегли, що й призводить до дефектів зовнішнього вигляду та погіршення фізико-механічних показників готових виробів.

Як бачите, правила вибору цегли досить прості. Слідуючи вищенаведеним порадам , ви не помилитеся у виборі якісного продукту.

  А на надійно зробленому фундаменті  та вірно виконаній кладці термін служби цегельних стін практично необмежений.

 рядова повнотіла  Волинська М-100  Слохинська М-100 Буська М-100 
рядова порожниста Самбірська М-100 Куровичі М-100 Городоцька М-125 
рядова блок подвійний СБК СБК М-125